Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı
Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı
Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı

POPÜLER HABERLER

POPÜLER VİDEOLAR

AKÜ VE DİNAR BELEDİYESİ MARSYAS İLE ZORU BAŞARDI
10 Mart 2015 8:01
AKÜ VE DİNAR BELEDİYESİ MARSYAS İLE ZORU BAŞARDI

AKÜ’DE DEVLET KONSERVATUVARI’NDA “DÜNYA KADINLAR GÜNÜ” VE “ULUSLARARASI MARSYAS FESTİVALİ YILIN KLASİK MÜZİK ETKİNLİĞİ ÖDÜLÜ” ÖZEL KONSERİ DÜZENLENDİ

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Devlet Konservatuvarı’nda tarafından 9 Mart 2015 tarihinde “Dünya Kadınlar Günü” ve “Uluslararası Marsyas Festivali Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü” kapsamında 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı sanatçılarınca flüt konseri verildi.

Konsere AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Kemalettin Çonkar, Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsa Sağbaş, AKÜ Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Uğur Türkmen’in yanı sıra çok sayıda öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

AKÜ Güzel Sanatlar Fakültesi İbrahim Küçükkurt konferans salonunda düzenlenen konserin açılış konuşmasını yapan Uluslararası Marsyas Festivali Koordinatörü Fakı Can Yürük, Türkiye’nin en önemli ve saygın klasik müzik dergisi Andante’nin 2014 yılında “Marsyas”ı yılın klasik müzik etkinliği seçtiğini belirtti.

Yürük, “Ülkemizin en önemli ve saygın klasik müzik dergisi Andante tarafından “2014 Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü” bu anlamlı ve güzel festivale verilmiştir. Profesyonel sanat eğitimi veren kurumlarda dikkatli ve ilgiyle takip edilen festival için bu ödül çok anlamlıdır” dedi. Festivalin AKÜ ve Dinar Belediyesi işbirliğinde 5 yıldır düzenlendiğini kaydeden Yürük, “Ülkemizin en önemli festivalleri arasında yerini alan Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivali; Üniversitemiz, Dinar Belediyesi, Devlet Konservatuvarımız ve Güzel Sanatlar Fakültemizin birlikteliği ile gerçekleştirilmektedir” dedi. Yürük, Uluslararası Marsyas Festivali’nin 6.’sının Mayıs ayında gerçekleştirileceğini de hatırlatarak, şunları söyledi:

“Profesyonel sanat eğitimi veren kurumlarda dikkatli ve ilgiyle takip edilen festival için bu ödül çok anlamlıdır. Yapılan ve bundan sonra yapılacak emeklerin takdir edilmiş olması, İstanbul, Ankara, İzmir değil Afyonkarahisar Dinar’da gerçekleştirilen bir sanat etkinliğine bu ödülün verilmesi bizlere güç vermektedir. Sanat devletsiz, devlet sanatsız olmaz düşüncesindeyiz. Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’ın, Dinar Belediye Başkanı Sayın Saffet Acar ve çalışma arkadaşlarının katkısı büyüktür. Festivalin 6.’sı, 14-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Lütfen festival web sitemizi ziyaret ediniz. Değerli bilim ve sanat etkinliklerine katılarak bizleri desteğinizi gösteriniz.”

AKÜ ve Dinar Belediyesi Marsyas ile zoru başardı

Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar ise festivalin bu yıl 6. kez sanatseverlerle buluşacağını belirterek, “Üniversitemiz ve Dinar Belediyesi olarak 5 yıl başarı ile yürüttüğümüz Uluslararası Marsyas Kültür Sanat ve Müzik Festivalimizin inşallah bu yıl 6.’sını düzenleyeceğiz. Dinar gibi bir ilçede uluslararası bir festival yapmanın ne denli zor olduğunu sizlere ifade etmek istiyorum. Fakat bu zoru başardık. Bu zoru AKÜ Devlet Konservatuvarı ve Dinar Belediyesi’ndeki çalışma arkadaşlarımızla başardık” diye konuştu. Festivalin daha uzun yıllar düzenlenmesini temenni eden Acar, “ Ümit ediyorum ki bu festivalin, 6.’sını, 16.’sını ve 56.’sını inşallah yapacağız. 5 yıl sonunda İstanbul’da 100 kişilik bir jüri heyetinden Donizetti ödülünü aldık. Ben bu bağlamda bizlere destek veren AKÜ Devlet Konservatuvarı’ndaki değerli hocalarıma, Dinar’daki belediyede ve gönüllü çalışan arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Bu imkânı bize sağlayan değerli hocam AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’a da en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

AKÜ’nün sanata olan katkısı artarak devam edecek

AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Kemalettin Çonkar da konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tebrik ederek başladı. AKÜ’nün nitelikli eğitim-öğretim verebilmenin yanında gerçekleştirdiği bilimsel ve sanatsal etkinliklerle de Afyonkarahisar iline, bölge ve ülke insanına hizmet ettiğine dikkat çeken Çonkar, şunları ifade etti:

“Bu kapsamda üniversitemiz ile Dinar Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Marsyas Uluslararası Kültür, Sanat ve Müzik Festivali’miz için bu yıl özel bir yıl oldu. Klasik müzik dünyasının en etkili 100 kişisinin oluşturduğu jüri üyelerince 5. yılında önemli bir başarıya imza atan, aynı kategoride yarıştığı önemli etkinlikleri geride bırakan festivalimizde emeği bulunan tüm personelimizi, öğrencilerimizi, Dinar Belediye Başkanımız Sayın Saffet Acar nezdinde Belediye çalışanlarını kutluyorum. Maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen tüm diğer paydaşlarımız ile festivale göstermiş oldukları ilgiden dolayı da Dinar Halkımıza da şükranlarımı sunuyorum. Başta Devlet Konservatuvarımız, Güzel Sanatlar Fakültemiz ve Dinar Meslek Yüksekokulumuz olmak üzere sanatsal ve bilimsel alandaki desteğimiz, bundan sonraki senelerde de artarak devam edecektir.”

Açılış konuşmalarının ardından söz alan 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt Sanatçısı ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Çiler Akıncı ise “Dünya Kadınlar Günü”nün 1908 yılından bu yana kutlandığını ancak kadınların sorunlarına 100 yıldır bir çözüm bulunamadığını söyledi. Akıncı, “Kadınlar aradan geçen 100 yıllık bir zamana rağmen sorunlarını çözüm bulabilmiş değiller. Sorunlar biçim değiştiriyor, çeşitleniyor ve artarak devam ediyor. 8 Mart tüm dünya kadınları için toplu ağlama seansları halinde devam ediyor” dedi. Kadınların sahip oldukları sorunların aşılamayacağını inandığını dile getiren Akıncı şöyle dedi:

“Kadınlar; aşılamaz sorunları olduğundan ezildiklerine, ikinci sınıf vatandaş olduklarına öylesine inanmış durumdalar ki bunun aksini düşünmek kadınlara koskoca bir yalanmış gibi geliyor. Kadınlara sorunlarla yüzleşmek ve yaşamlarındaki sorumluluğu yüklenmek yerine kendi kendilerinin ezildiğine inanmak daha kolay geliyor. İnsanın kendi beynini programlayabileceğinin kabul edildiği bir dönemde her iki cümlesinden birinin kadın olmanın zorluğu, sindirilmişliğimiz ve daha doğarken ölmüşlüğümüzle ilgiliyse başkaları kadınlar için ne yapabilir? Varoluştan bu yana egemen gücün kadına biçtiği rolün ikinci sınıf olmaktan öteye götüremediğini görüyoruz. Kadının inanılmaz kimlik mücadelesinde şimdi ise ilkel dediğimiz zamanın çok uzağında başka bir ilkelliği yaşıyoruz. Kadın hakları bir yana insan haklarından söz etmek ne yazık ki mümkün değil. Gelenekler, örf, töre, önyargı, ilkel sahiplenme duygusu, aciz yasalar ‘benim olmayan kötüdür’ mantığı üzerine ekonomik bağımlılık, kadını daha da öldürüyor. Kadınlar haklı davalarında kararlılık ve istikrarla tam bir dayanışma ve birliktelik içinde olmadıkça uzaya da çıkmış olsak, mevcut sonucun değişmesi mümkün değil.”

Açılış konuşmalarının ardından 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Flüt Sanatçıları Gülşah Karakaş, İpek Sancar Kurteş, Bahar Sarıboğa ve Gökçe Kocakülah Sarvan tarafından 12 klasik müzik eserinin icra edildiği özel konserle program sona erdi.

Tanbûrî Cemil Bey Konseri de gerçekleştirildi

AKÜ Devlet Konservatuvarı ev sahipliğinde aynı gün bir de “Tanbûrî Cemil Bey Konseri” düzenlendi. AKÜ Devlet Konservatuvarı Binası Sahneli Derslikte geçekleştirilen konser, AKÜ Öğretim Görevlisi ve Ud Sanatçısı Burak Kaynarca ile TRT Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı Tahir Aydoğdu tarafından verildi.

Bestekâr ve birçok sazı virtüözite seviyesinde icra etmiş olan Tanbûrî Cemil Bey’e ait Türk müziğinin birbirinden nadide eserlerden oluşan repertuarı icra eden ikili, izleyenler tarafından beğeniyle izlendi.

mars-fest-konsr1 mars-fest-konsr9 mars-fest-konsr8 mars-fest-konsr7 mars-fest-konsr6 mars-fest-konsr5 mars-fest-konsr4 mars-fest-konsr3 mars-fest-konsr2