BİR ZAMANLAR ANADOLU SELÇUKLU

BİR ZAMANLAR ANADOLU SELÇUKLU

Dinar Belediyesi ve Alanya Sosyal ve Kültürel Proje Oluşturma ve Yürütme Merkezi Derneği işbirliği ile Anadolu Selçuklu giysi ve minyatürlerinin kaybolmaya yüz tutmuş el sanatları kapsamında Kitre ve Döküm Bebekleri açılışı Suçıkan Etnografya müzesinde yapıldı.

Açılış programına; Belediye Başkanı Saffet Acar, Alanya Sosyal ve Kültürel Proje Oluşturma ve Yürütme Merkezi Derneği Başkanı ve İnternational Gaksa Universty Rektörü Işın Fırat, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Cintaş, Etnografya Müzesi Mimarı olan Araştırmacı Gazeteci Yazar Av. Mehmet Özalp, Bayanlar Meclisi Başkanı Günsel Acar, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Sergi açılışı sonrasında Etnografya Sosyal Yaşam Müzesi 2. katında protokole ve vatandaşlara kısa bir slayt sunumu izletildi. Slayt sunum sonrasında ise Işın Fırat tarafından 38 adet Anadolu Selçuklu Kitre ve Döküm Bebeklerinin tanıtımı yapıldı. Fırat’ın tanıtımını yaptığı Selçuklu dönemine ait sergide yer alan Anadolu Selçuklu döneminde yaşamış Hükümdarlar, Hatunlar ve Âlimlerden oluşan koleksiyon;

Alparslan, Kaşgarlı Mahmut, 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, Kadıncıkana, Gülümser Hatun, Terken Hatun, Semazen Sema, Melike Adliye Sultan, Gürcü Hatun, Hayme Hatun, Beyruni, Kaygusuz Abdal, Çaka Bey, Ayşe Hatun, Ümmühan Hatun, Selcen Hatun, Alaeddin Keykubat, Mahperi Sultan, İbni Sina, Nizamülmülk, Ömer Hayyam, 1. İzzeddin Keykavus, Selahaddin Eyyubi, Sadeddin Köpek, Nasrettin Hoca, Yunus Emre, Şeyh Edebali, Şemsi Tebrizi, Mevlana Celaleddin Rumi, Hacı Bektaşı Veli, Altuncan Hatun, Gevher Nesibe Hatun, Süleyman Şah, Kyr Vard, 1. Kılıçarslan ve İbni Bibi.

Alanya Sosyal ve Kültürel Proje Oluşturma ve Yürütme Merkezi Derneği Başkanı ve İnternational Gaksa Universty Rektörü Işın Fırat konuşmasında şunları söyledi;

“İnternational Gaksa Üniversitesi sahne sanatları ve el sanatları bölümü burslu öğrenciler tarafından bu yılın projesi olan Selçuklu projesi kapsamında, o döneme ait Hükümdarlar, Hatunlar ve Âlimlerden oluşan koleksiyon tasarlandı. Buradaki amaç; Selçukluyu hatırlatmak, orada ki ustaları hatırlatmak, yapılan bütün yenilikleri anlatabilmek ve bunu da Uluslararasına taşıyabilmek amacı ile sergilerimiz başladı. Şuanda 38 tane bebeğimiz var, hükümdarlar, alimler ve o dönemin hatunları.”

Fırat, Konya’da sergi açılışlarının tamamladıklarını ve bu kapsamda 49 il’de Anadolu Selçuklu sergisini açacaklarını belirtti.

Belediye Başkanı Saffet Acar konuşmasında; “Gaksa Üniversitesi iş birliği ile Etnografya Müzemiz içerisinde güzel bir etkinlik yaptık. İnanıyorum ki, geçmişimizle tarihimizle ilgili Dinarımızdaki bu müzemize ziyarete gelen dostlarımıza iyi bir kazanım olacağını ümit ediyorum. Tarihe ve kültürümüze iyi sahip çıkmamız lazım, bizlere burada sayın Fırat tarihi yaşattı, Selçuklu dönemine ait bilmediklerimizi de bize öğretti. Kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

selçuklubebek-1 selçuklubebekk-12 selçuklubebekk-11 selçuklubebekk-10 selçuklubebekk-9 selçuklubebekk-8 selçuklubebekk-7 selçuklubebekk-6 selçuklubebekk-5 selçuklubebekk-4 selçuklubebekk-3 selçuklubebekk-2 selçuklubebekk-1 selçuklubebek-11 selçuklubebek-10 selçuklubebek-9 selçuklubebek-8 selçuklubebek-7 selçuklubebek-6 selçuklubebek-5 selçuklubebek-4 selçuklubebek-3 selçuklubebek-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir