Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı
Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı
Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı

POPÜLER HABERLER

POPÜLER VİDEOLAR

Cumhuriyetimizin 95. Yılı Kutlandı
30 Ekim 2018 12:05
Cumhuriyetimizin 95. Yılı Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle düzenlenen resmi tören çok renkli görüntülere neden oldu.

İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya ve Belediye Başkanı Saffet Acar’ın kaymakamlık makamında tebrikleri kabulü ile başlayan Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlamaları daha sonra ilçe stadyumunda devam etti.

Dinarlı vatandaşlarında yoğun katılımı ile stadyumda başlayan kutlama programında İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkanı halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

“Cumhuriyetimizin ne şartlarda kazanıldığını ve kurulduğunu hatırlamakta yarar vardır. Geçmişini bilmeyen milletlerin geleceğini kurabilmesi mümkün değildir.” Diyerek günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştiren Dinar Kaymakamı Selami Kapankaya konuşmasında şunları söyledi, “Bir ülke ve millet düşünün yıllar yılı yanmış yıkılmış gence yaşlı cepheden cepheye savaşlarda yitip gitmiş Çanakkale savaşında Hey On beşliler türküsünde bahsedildiği gibi 15 yaşındaki çocuklar dahi askere alınıp cepheye gönderilerek Türk milletinin nüfusu 8-10 milyona kadar düşmüştü. İşte böyle dururumda ‘Umutsuz durum yoktur, Umutsuz insan vardır’’ diyerek Mustafa Kemal Paşa Samsun’a çıktı ve kurtuluş mücadelesi başladı.

 ‘Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla yani esir yaşayacaksak, manda altında yaşayacaksak ölelim daha iyi inancıyla başlatılan Kurtuluş savaşımız büyük yokluklar, sıkıntılar içinde yapılmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve gazilerimizi şükranla anarken, vatan ve millet uğrunda şehitlik mertebesine ulaşan tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyoruz ve onlara emanetlerine sahip çıkacağımıza dair söz veriyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün 10. yıl nutkunda belirttiği gibi ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, mutluluklarla, huzur ve refah içinde kutlamayı gönülden diliyor; Sevgi, saygıyla hepinizi selamlıyorum” dedi.

Konuşmanın ardından ise öğrenciler tarafından günün anlam ve önemi için şiirler okundu. Yine öğrenciler ve Halk Eğitim Merkezi Kır Efeleri tarafından halk oyunları gösterileri sunuldu. Programın sonların da ise atletizm yarışmaları, şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören geçişiyle sonlandırılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı büyük bir coşkuyla kutlanmış oldu.