Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı
Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı
Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı

DİNAR NÜFUS DEFTERİ KİTABIN BASIMI TAMAMLANDI

26 Ağustos 2015 14:50

DİNAR NÜFUS DEFTERİ KİTABIN BASIMI TAMAMLANDI

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığında görev yapan Dinarlı hemşerimiz Ali Toköz tarafından, 1831 yılına ait Dinar nüfus sayımında hazırlanan ve arşivlenen dokümanların Osmanlıca dan Türkçeye çevrilerek bir kitapta toplandı. Ali Toköz tarafından yapılan çalışma sonrasında kitap, Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar’ın destekleri ile basılarak belediye kültür hizmetlerine kazandırılmıştır.

1831 yılında Osmanlı Devleti, vergi mükelleflerini belirlemek üzere yürüttükleri sayım kapsamında, her bir hanede ki yetişkin erkeklerin kayıtlarını tutmuşlardır. Bu kitapta; Dinar nahiyesinin mahallelerinde ki ve çevre köylerinde ki yaşayan, muhacir olan ve misafir olan erkeklerin sayımları gerçekleştirilmiştir. O zamana göre kayıtlara; unvan veya lakapları başta olmak üzere kendi isimleri, baba isimleri ve yaşları yazılarak; orta boylu, uzun boylu, sakallı, ter bıyıklı gibi ifadeler kullanılmıştır. Kitapta; nüfusun tarihsel gelişimi, nüfusun sosyal ve ekonomik özellikleri ve nüfusun yoğunluğu ve dağılışı gibi bölümlerde yer almaktadır.

Kitabın basımı sonrasında Habertük televizyonunda, Murat Bardakçı ve Erhan Afyoncu tarafından hazırlanarak sunulan ‘Tarihin Arka Odası’ isimli programda yer almıştır.

DİNARNÜFUSDEFTERİ1 DİNARNÜFUSDEFTERİ2

 

DİĞER VİDEOLAR