Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı
Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı
Saffet Acar | Dinar Belediye Başkanı

POPÜLER HABERLER

POPÜLER VİDEOLAR

Dinar’da 8 Mart Kadınlar Günü
10 Mart 2015 7:49
Dinar’da 8 Mart Kadınlar Günü

Dinar’da 8 Mart Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Dinar Park Ala Konferans Salonunda düzenlenen program dahilinde kutlandı. Dinarlı Kadınların çok yoğun bir katılım gerçekleştiği etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başladı.

Kadınlar Gününün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dinar Kadın Kolları Başkanı Emekli Öğretmen Fatime Demiray son yıllarda kadına şiddetin haddinden fazla arttığın, bunun önüne geçmek için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi. Son olarak Özgecan Aslan cinayetinin işlendiğini ve bu tür olayların toplumun psikolojisini aşırı derecede bozduğunu belirten Demiray şunları söyledi, ‘8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı. 26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden ClaraZetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “InternationalerFrauentag” (International Women’sDay – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi. Dünya Kadınlarının pek çok mücadele ve kayıplar vererek elde ettikleri bu ve buna benzer haklar olan, seçme ve seçilme hakkını; Fransa 1944’de, Japonya 1945’te, İtalya 1946’da, Çin 1947’de İsviçre 1971’de ve Kuvveyt 2005 yılında almasına rağmen Türkiye 1930 yılında Mustafa Kemal Atatürk sayesinde hazır olarak almıştır. Bu hakkımızın kıymetini bilmeli ve bizlerde siyasette yer almalıyız.” dedi.

Başkan Acar Kadınların Gününü Kutladı

Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar 8 Mart Kadınlar Gününü bir konuşma yaparak kutladı. Başkan Acar yaptığı konuşmada, ‘“Çok kıymetli Teyzelerim, Halalarım, Kardeşlerim, eli öpülesi Annelerim 8 Mart Dünya Kadınlar Günü programına hoş geldiniz. Her yıl kutladığımız bu etkinliğimizde birlik ve beraberlik içinde olmanın haklı gururunu yaşamaktayım birlikte rahmet ayrılıkta azap vardır. Doğumdan ölüme kadar hayatımızın her anında varlıklarını hissettiğimiz, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü yürekten kutluyorum. Sadece 8 Mart değil yılın her günü siz değerli kadınlarımızın günü…” diyerek günün anlam ve önemine binaen konuşmasını gerçekleştirdi.

8martk1 8martk8 8martk7 8martk6 8martk5 8martk4 8martk3 8martk2